www.vatanseverleriz.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.vatanseverleriz.com

Başka adreslerde içeriğimizi paylaştığınızda lütfen kaynak belirtmeyi unutmayınız, duyarlılığınız için teşekkürler. Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz / sorunuz varsa bize ulaşmak için yunus@hotmail.dk

AnasayfayunusGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
tugran fm
vatan

En iyi yollayıcılar
SELIMCE (2782)
Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Vote_lcapHak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Voting_barHak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Vote_rcap 
GüLaY (1300)
Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Vote_lcapHak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Voting_barHak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Vote_rcap 
kumpas (612)
yasemin (309)
gizemli_kız (116)
yunus (31)
pİsİpİsiCo (11)
son-hatira (7)
SINAN (5)
salisami (3)
turkislamdevleti.
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim
http://www.flatcast.net/VideoProducer.aspx?tko=1&sid=1310856
turkislamdevleti.
türkiyem

Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor:

YazarMesaj
kumpas
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu
kumpas

Kişi sayfası
kumpas: 10
yunus:
Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Left_bar_bleue5/5Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Empty_bar_bleue  (5/5)

Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: Empty
MesajKonu: Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor:   Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: EmptyPtsi Mart 02, 2009 12:24 am

Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor: 13_2

"Ey Resûl-i Ekremim! Benim kullarım "Rabbi-miz uzakta mıdır, yakında mıdır?" diyerek sana beni sordukları zaman sen onlara cevap ver ki: Ben onlara pek yakınımdır. Bana duâ eden kulumun duasını kabul ederim. Duâ ettiğinde benden duâlarının kabulünü istesinler. Ve bana îman etsinler. Umulur ki onlar îmanları ve duâları sebebiyle doğru yola vâsıl olurlar ve irşâd olunurlar. "(Bakara Sûresi, 186)Fahr-i Râzî, Kâzı Beyzâyi ve Hâzin'in beyânlarına göre ashâb-ı kiramdan bazı kimselerin: "Ya Re-sûlallah! Rabbimiz bize yakîn ise hafif sesle yahud gizlice duâ edelim. Eğer uzak ise yüksek sesle duâ edelim" demeleri üzerine bu âyet-i celîlenin nâzil olduğu mervîdir.

Başka bir rivâyette ise yahûdilerin: "Yâ Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-! Sen yer ile gök arasını pek uzak haber veriyorsun. Rabbimiz duâmızı nasıl işidir?" demeleri üzerine nâzil olduğu mervîdir. Bu sebeb-i nûzullere göre âyetin ma'nası şöyle olur:

"Ey Resûlüm! Benim kullarım sana benim evsâfımdan suâl edip Rabbimizin lutfu bize yakın mı? Duâmızı gizlice kendi içimizde mi yapalım? Yoksa uzakta mı? Duamızı yüksek sadâ ile yapalım? dediklerinde: "Sen onlara Benim tarafımdan cevâb ver. Ben onların gizli duâlarını işitirim. Zira Benim ilmim onlara pek yakındır. Binâenaleyh onların işlerini bilip sözlerini işiterek hallerine muttali' olduğumdan duâ eden kimsenin duâsı ihlâs üzere olursa icâbet ederim. Şu hâlde onlar benden icâbet talep etsinler. Ben de onlara icâbet ederim. Senin vâsıtan ile onları îmana davet etdiğimde derhal îman etsinler. Zîra ben onların duâlarına icabet edince onların da benim da'-vetime icabet ve emrime itaat etmeleri vâcibdir ve onlar davetime icabetle doğru yolu muhakkak bulurlar."
http://www.turkislamdevleti.com

Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor:
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İmam-ı Rabbani hazretleri...
»  Ebul Vefa hazretleri…